Projekty domów
Projekty domów

Co bierze pod uwagę inwestor, który zamierza kupić działkę budowlaną i postawić na niej dom? Jest kilka ważnych czynników. Przy wyborze działki konieczne trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zawiera on informacje o przeznaczeniu danego obszaru na konkretne cele. Trzeba więc ustalić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przeznacza obszaru, na którym leży działka np. na strefę ekonomiczną. Zawiera on także informację o minimalnym rozmiarze działki, która może zostać zabudowana. W mieście dopuszczalny rozmiar działki budowlanej jest mniejszy (300 m² – 1000 m²), a pod miastem większy (zwykle od 1000 m²).

Oczywiście rozmiary działki budowlanej mają bezpośredni wpływ na wybierane przez inwestora projekty domów. Tutaj znowu pojawia się dylemat, projekt gotowy czy projekt domu na zamówienie? Często projekt domu na zamówienie okazuje się po prostu droższy. Tymczasem dostępne, gotowe już projekty domów wymagają dostosowania do planu działki, co też oznacza dodatkowe wydatki. Czasem jednak projekt na zamówienie okazuje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Dzieje się tak, chociażby w przypadku działki o specyficznym ukształtowaniu. Tak czy inaczej inwestorzy decydują się głównie na nowoczesne projekty domów. Charakteryzuje je prostota formy, sporo szkła, mało elementów ozdobnych, proste bryły. Wybierając projekt domu warto rozważyć nie tylko wygląd zewnętrzny i układ pomieszczeń, ale również wziąć pod uwagę kwestie instalacji, np. ogrzewania podłogowego. Nowoczesne projekty domów cieszą się dziś dużą popularnością, więc warto w nie inwestować.

Wybór odpowiedniej działki i projektu domu wymaga dokładnego analizowania przepisów i dobrej znajomości trendów. Nie ma tu miejsca na przeoczenia, bo mogą kosztować fortunę. Choć takie inwestycje pochłaniają spore środki, na pewno mogą też przynieść spory dochód. Nic więc dziwnego, że coraz więcej widzimy ich wokół.

Projekty domów