Minimalna powierzchnia działki budowlanej
Minimalna powierzchnia działki budowlanej

Sprzedaż działki budowlanej

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma ogromne znaczenie dla każdego posiadacza działki budowlanej. Określa między innymi minimalne rozmiary działki budowlanej pod zabudowę dla różnych miejscowości. A co jeśli mamy działkę mniejszą niż dopuszcza do zabudowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Czy można postawić na niej dom? Otóż nie. I to bardzo ważne również jeśli chodzi o sprzedaż działki budowlanej.

Jeśli np. mamy dużą działkę, na którą trudno znaleźć nabywcę może się zrodzić pomysł podziału. Trzeba taką decyzję rozważyć pamiętając, że jeśli ktoś będzie chciał postawić dom, to minimalna powierzchnia działki budowlanej po podziale musi mieścić się w granicach wyznaczonych przez mpzp. Jeśli minimalna powierzchnia działki budowanej po podziale będzie mniejsza, cała działka straci na wartości. Sprzedaż działki budowlanej ma się jednak opłacać, więc jej podział nie jest wtedy dobrym pomysłem. Chyba, że znajdziemy więcej osób, które mają nienormatywne działki i wspólnie wystąpimy do gminy z wnioskiem o zmiany w mpzp. Aczkolwiek to dość ryzykowne posunięcie.

A jeśli to my chcemy kupić działkę i postawić na niej dom? Kiedy już sprawdziliśmy ustalenia mpzp i wiemy jakie muszą być minimalne rozmiary działki budowlanej, trzeba się zastanowić jaka będzie dla nas optymalna wielkość działki budowlanej? Żeby to ustalić warto przejrzeć projekty domów jednorodzinnych i wybrać rozmiar domu, jaki zamierzamy wybudować. Będzie to projekt domu parterowego? A może chcemy dwa piętra – tu też należy zerknąć do mpzp, które określa dopuszczalną wysokość zabudowy jednorodzinnej. Może się więc okazać, że w grę będzie wchodził tylko projekt domu parterowego. Oczywiście takie rzeczy należy sprawdzać przed decyzją o zakupie działki. Dostępne są liczne projekty domów jednorodzinnych, dostosowane do różnych rozmiarów działki budowlanej, także do mniej niestandardowych, np. bardzo wąskich. Często jednak na wielkość wybieranej działki największy wpływ mają finanse jakimi dysponujemy na ten cel. Tak, czy inaczej sprzedaż, podział czy kupno działki budowlanej wymagają gruntownego przemyślenia i dokładnego zapoznania się z ustaleniami mpzp.

Minimalna powierzchnia działki budowlanej