Kiedy można wyciąć drzewo na działce?

Z dniem 17 czerwca 2017 roku, weszły nowe przepisy dotyczące wycinki drzew i krzewów. Do tej pory, zgoda gminy na wycinkę drzew na własnej posesji nie była potrzebna. A więc jak legalnie ściąć drzewo, jeśli jest to konieczne? Od dnia wejścia ustawy, właściciele prywatnych posesji nie będą mogli wycinać swoich drzew, jeśli nie będzie to miało związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, chyba że zgłoszą swoją chęć do urzędu gminy, a wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Jak legalnie wyciąć drzewo?

Pozwolenie na wycinkę drzew nie jest jedyną rzeczą, jaka się zmieniła. Weszło w życie także rozporządzenie dotyczące wysokości opłat za ścięcie drzew i krzewów. Zmiana ta obejmuje także wysokość kar za nieprzestrzeganie obowiązującego regulaminu.

Informacja, która może niektórych podnieść na duchu, to, że zezwolenie na wycinkę drzew nie jest wymagane, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza wartości:

  • 80 cm dla gatunków takich jak topola, wierzba, klon jesionolistny, klon srebrzysty,
  • 65 cm dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego,
  • oraz 50 cm dla wszystkich innych gatunków.

Pozwolenie na wycinkę drzew nie jest też konieczne w przypadku

  • krzewów rosnących w skupisku o maksymalnej powierzchni 25 m²,
  • wszelkich roślin złamanych przez działanie czynników naturalnych, na skutek wypadków lub katastrof,
  • usuwaniu drzew lub krzewów w celu przywrócenia nieużytkowanego gruntu użytku rolniczego.

rębak do drewnaWycinanie drzewa owocowego

A jak legalnie ściąć drzewo owocowe? W tym wypadku, pozwolenie na ścięcie drzewa nie jest wymagane. Istnieje całkowita swoboda w dziedzinie usuwania drzew owocowych, jeśli tylko nie rosną one na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub na terenach przeznaczonych do zwiedzania, np. bulwarach, czy też dworkach. Przy domach prywatnych, na posesjach, ogrodach, działkach i własnych sadach lub innych terenach upraw, pozwolenie na wycinkę drzew owocowych jest niepotrzebne.

Wymagania formalne na wycinkę drzew absolutnie nie mają na celu utrudnić nikomu życia. Ustawa ma na celu ochronę zieleni i zapobieganie masowej wycince drzew w naszym kraju. Poprzednie przepisy, pozwalające na ścinanie każdego rodzaju i grubości drzew, sprawiły, że częstotliwość ścinki wzrosła, znacznie pomniejszając ilość drzew w Polsce, nawet tych dużych i wiekowych, stanowiących własność publiczną. Jest to nie tylko po prostu smutne, ale też szkodliwe, biorąc pod uwagę aktualny stan środowiska naturalnego, które jest stale zagrożone przez działalność człowieka. Dlatego przed przystąpieniem do wycięcia drzewa na posesji, warto przemyśleć tę decyzję, zapoznać się z obowiązującym regulaminem i poczekać na pozwolenie na ścięcie drzewa, aby uniknąć niepotrzebnej kary pieniężnej.

Rębaki do drewna

Już ścięte drzewo wymaga uporządkowania. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie go w celu przygotowania opału na zimę do pieca czy kominka. Grube pnie będą wymagały wykorzystania piły mechanicznej, natomiast w przypadku gałęzi i pni cieńszych drzew doskonale sprawdzą się rębaki do drewna.

Szeregówki na Sprzedaż Rzeszów

 

Nowe mieszkania w zabudowie szeregowej w Rzeszowie od rzetelnego dewelopera. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem nowego mieszkania w Rzeszowie sprawdź ofertę mieszkaniową przy ul.Miejskiej.

Cała inwestycja w I etapie obejmuje łącznie 16 mieszkań w 8 segmentach. Oferta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku mieszkaniowym. Dostępność mieszkań i ich status widoczny jest na stronie głównej w wyszukiwarce.

Szeregówki na Sprzedaż Rzeszów

 

W ramach przygotowanej oferty mieszkaniowej znajdują się zarówno mieszkania 2 pokojowe, nowe mieszkania 3 pokojowe mieszkania z tarasem na parterze oraz duże mieszkania na pierwszym piętrze z antresolą. Planowany termin oddania mieszkań przewidziany został na luty 2021r.

Wszystkie mieszkania sprzedawane są już teraz jako mieszkania w stanie deweloperskim. Wyjątek może dotyczyć dużych mieszkań z antresolą, która może być oddana w stanie surowym. Stan deweloperski w ich przypadku wymaga dopłaty a jej wysokość jest ustalana bezpośrednio z deweloperem w biurze sprzedaży.

Nasza oferta sprzedaży skierowana jest zarówno do osób mieszkających w pojedynkę jak i do rodzin z dzieckiem. Mieszkania około 50m.kw jak i mieszkania około 100 m.kw sprawią, że w  łatwy sposób dopasujecie ich wielkość do swoich potrzeb i potrzeb swojej rodziny. Niezależnie od tego na które się zdecydujesz – jaki metraż wybierzesz możesz liczyć na miejsce parkingowe i szlaban zamykający wjazd na posesję przed wszystkimi mieszkaniami.

Mieszkania Duże Rzeszów

 

Bardzo ważnym atutem całej inwestycji jest nie tylko spokojna okolica gwarantująca położenie blisko terenów zielonych, rekreacyjnych i miejskiego kąpieliska Żwirownia ale również bardzo sprawny dojazd do centrum miasta Rzeszowa.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem nowego mieszkania w Rzeszowie z dobrym dojazdem do centrum miasta zapraszamy do kontaktu. Udzielimy Wam wszystkich ważnych informacji niezbędnych do podjęcie decyzji o jego zakupie.

Bezczynszowe Mieszkania Budziwój

Kamień nieregularny

Sprzedawany przez nas kamień naturalny gnejs i łupek jest świetnym, trwałym materiałem sprowadzanym prosto od naszych sprawdzonych dostawców z Bułgarii. Świetnie sprawdza się jako kamień elewacyjny zewnętrzny ze względu na swoją wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak skrajne wahania temperatury, długotrwałe działanie słońca, wilgoć, a także na uszkodzenia mechaniczne i wysokie obciążenia. Gnejs i łupek są bardzo uniwersalne i nadają się także jako kamień na ścieżki ogrodowe i chodniki dookoła domu, kamień na taras, czy też kamień do obłożenia grilla i altany. Ten wyjątkowy kamień nieregularny dostępny jest w naszej hurtowni w wielu kolorach, w tym biały, beżowy, brązowy, odcienie zieleni, żółci, bursztynowy, szary, oraz czarny. Oferujemy także płytki kamienne z błyszczącą powłoką, co daje bardzo przyjemny dla oka efekt starannego wykończenia.

(więcej…)

Projekty domów

Projekty domów
Projekty domów

Co bierze pod uwagę inwestor, który zamierza kupić działkę budowlaną i postawić na niej dom? Jest kilka ważnych czynników. Przy wyborze działki konieczne trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zawiera on informacje o przeznaczeniu danego obszaru na konkretne cele. Trzeba więc ustalić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przeznacza obszaru, na którym leży działka np. na strefę ekonomiczną. (więcej…)

Minimalna powierzchnia działki budowlanej

Minimalna powierzchnia działki budowlanej
Minimalna powierzchnia działki budowlanej

Sprzedaż działki budowlanej

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma ogromne znaczenie dla każdego posiadacza działki budowlanej. Określa między innymi minimalne rozmiary działki budowlanej pod zabudowę dla różnych miejscowości. A co jeśli mamy działkę mniejszą niż dopuszcza do zabudowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Czy można postawić na niej dom? Otóż nie. I to bardzo ważne również jeśli chodzi o sprzedaż działki budowlanej. (więcej…)